MCIMX27VOP4A
IC MPU I.MX27 400MHZ 404MAPBGA
MCIMX27VOP4A
Freescale Semiconductor, Inc. (NXP Semiconductors)
Quantity
QuantityUnit Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP. Inquire for More Quantity
Product AttributeAttribute Value
Product StatusNot For New Designs
Core ProcessorARM926EJ-S
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed400MHz
Co-Processors/DSPSecurity; SAHARAH2
RAM ControllersDDR
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (3)
Voltage - I/O2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)