MCIMX6Q5EYM10AC
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
MCIMX6Q5EYM10AC
Freescale Semiconductor, Inc. (NXP Semiconductors)
Quantity
QuantityUnit Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP. Inquire for More Quantity
Product AttributeAttribute Value
Product StatusNot For New Designs
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width4 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100/1000Mbps (1)
SATASATA 3Gbps (1)
USBUSB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C (TJ)