UAS2D151MHD1TN
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
UAS2D151MHD1TN
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance150 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency736 mA @ 10 kHz