UBT1C471MPD8TD
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
UBT1C471MPD8TD
Ratings-
Impedance75 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency472.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency945 mA @ 100 kHz