UBT1E102MHD8TO
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
UBT1E102MHD8TO
Ratings-
Impedance33 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.173 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.75 A @ 100 kHz