UBT1K101MPD1TD
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
UBT1K101MPD1TD
Ratings-
Impedance390 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated80 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency395 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency790 mA @ 100 kHz