UBT1K470MPD1TD
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
UBT1K470MPD1TD
Ratings-
Impedance800 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated80 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency480 mA @ 100 kHz