UBT2A100MPD8
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
UBT2A100MPD8
Ratings-
Impedance1.5 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency150 mA @ 100 kHz