UBW1K220MPD
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL
UBW1K220MPD
Ratings-
Impedance1.5 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated80 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency150 mA @ 100 kHz