UBW1K471MHD1TN
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
UBW1K471MHD1TN
Ratings-
Impedance110 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated80 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.5 A @ 100 kHz