UBW2A221MPD
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
UBW2A221MPD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance220 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.5 A @ 100 kHz