UBW2A470MPD
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
UBW2A470MPD
Ratings-
Impedance550 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency315 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency630 mA @ 100 kHz