UBX1V2R2MPL
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL
UBX1V2R2MPL
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2.2 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency50 mA @ 100 kHz