UBX2D150MPL
CAP ALUM 15UF 20% 200V RADIAL
UBX2D150MPL
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance15 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency234 mA @ 100 kHz