UBY1H821MHL1TO
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
UBY1H821MHL1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance820 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency3.35 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)44mOhm @ 100kHz