UBY1V472MHL
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
UBY1V472MHL
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance4700 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency3.086 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency3.63 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 100kHz