UC3902DTR
IC LOAD SHARE CONTROLLER 8SOIC
UC3902DTR
Texas Instruments
Part StatusActive
ApplicationsLoad Share Controller
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Supply4mA
Voltage - Supply2.7V ~ 20V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C