UCA2E330MHD1TO
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
UCA2E330MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated250 V
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency315 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency630 mA @ 100 kHz