UCB1C100MCL1GS
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
UCB1C100MCL1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency27 mA @ 10 kHz