UCB1E470MCL1GS
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
UCB1E470MCL1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency94.5 mA @ 10 kHz