UCC39002D
IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8-SOIC
UCC39002D
Texas Instruments
Part StatusActive
ApplicationsLoad Share Controller
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Supply2.5mA
Voltage - Supply4.375V ~ 14.25V
Operating Temperature0°C ~ 70°C