UCD1A152MCL1GS
CAP ALUM 1500UF 20% 10V SMD
UCD1A152MCL1GS
Product AttributeAttribute Value
RatingsAEC-Q200
Impedance80 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1500 µF
Part StatusActive
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency475 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency950 mA @ 100 kHz