UCD1J330MNL1GS
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
UCD1J330MNL1GS
Product AttributeAttribute Value
RatingsAEC-Q200
Impedance650 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency250 mA @ 100 kHz