UCD1K220MNL1GS
CAP ALUM 22UF 20% 80V SMD
UCD1K220MNL1GS
Product AttributeAttribute Value
RatingsAEC-Q200
Impedance1.3 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated80 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency130 mA @ 100 kHz