UCL1C221MCL6GS
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
UCL1C221MCL6GS
Ratings-
Impedance180 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance220 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency500 mA @ 100 kHz