UCL1V101MNL1GS
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
UCL1V101MNL1GS
Ratings-
Impedance80 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency850 mA @ 100 kHz