UCQ1E100MCL1GB
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
UCQ1E100MCL1GB
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency45 mA @ 10 kHz