UCR03EVPFLR180
RES 0.18 OHM 1% 1/4W 0603
UCR03EVPFLR180
ROHM Semiconductor
Product AttributeAttribute Value
RatingsAEC-Q200
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance±1%
Resistance180 mOhms
CompositionThick Film
Part StatusActive
Failure Rate-
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Number of Terminations2
Supplier Device Package0603
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C