UCR03EVPFSR062
RES 0.062 OHM 1% 1/4W 0603
UCR03EVPFSR062
ROHM Semiconductor
Ratings-
FeaturesCurrent Sense
Tolerance±1%
Resistance62 mOhms
CompositionThick Film
Part StatusActive
Failure Rate-
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Number of Terminations2
Supplier Device Package0603
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C