UCS2G150MHD1TO
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
UCS2G150MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance15 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated400 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency275 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency550 mA @ 100 kHz