UCW1A151MCL1GS
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
UCW1A151MCL1GS
Ratings-
Impedance1.1 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance150 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency140 mA @ 100 kHz