UCX1E821MNQ1MS
CAP ALUM 820UF 20% 25V SMD
UCX1E821MNQ1MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance820 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency750 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)70mOhm