UCX1V222MNS1MS
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
UCX1V222MNS1MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)35mOhm