UCY2C271MHD6
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL
UCY2C271MHD6
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance270 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated160 V
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.6 A @ 100 kHz