UCY2H180MHD
CAP ALUM 18UF 20% 500V RADIAL
UCY2H180MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance18 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated500 V
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency480 mA @ 100 kHz