UCZ1A331MCL1GS
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
UCZ1A331MCL1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance330 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency500 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)150mOhm