UCZ1E222MNQ1MS
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
UCZ1E222MNQ1MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)45mOhm @ 100kHz