UCZ1E821MNQ1ZD
CAP ALUM 820UF 20% 25V SMD
UCZ1E821MNQ1ZD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance820 µF
Part StatusObsolete
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.7 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)60mOhm @ 100kHz