UCZ1H100MCS1GS
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
UCZ1H100MCS1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency25.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency51 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8Ohm @ 100kHz