UCZ1H102MNQ1MS
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
UCZ1H102MNQ1MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.8 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)40mOhm @ 100kHz