UCZ1H391MNQ1MS
CAP ALUM 390UF 20% 50V SMD
UCZ1H391MNQ1MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance390 µF
Part StatusActive
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 100kHz