UEP1E471MHD1TO
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
UEP1E471MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationBi-Polar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency570 mA @ 10 kHz