UEP1V101MPD1TD
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
UEP1V101MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency240 mA @ 10 kHz