UEP1V331MHD
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
UEP1V331MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance330 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency350 mA @ 120 Hz