UFG1E471MHM1TO
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
UFG1E471MHM1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency476 mA @ 120 Hz