UFW0J102MPD1TA
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
UFW0J102MPD1TA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency609.5 mA @ 10 kHz