UFW2A331MHD1TO
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
UFW2A331MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance330 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.125 A @ 10 kHz