UHD0J562MHD6TN
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
UHD0J562MHD6TN
Ratings-
Impedance18 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance5600 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2.512 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency3.14 A @ 100 kHz