UHD1E471MPD6
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
UHD1E471MPD6
Ratings-
Impedance38 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.072 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.43 A @ 100 kHz