UHE1A471MPD1TA
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
UHE1A471MPD1TA
Ratings-
Impedance130 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency640 mA @ 100 kHz